Před krátkou dobou jsem sepsal rozhovor s fotografy Milošem Konášem a Zdeňkem Tomečkem. Neleznete jej v časopise Žirovničan na stranách 13. a 14. :
https://www.zirovnice.cz/assets/File.ashx?id_org=19715&id_dokumenty=100315
Před krátkou dobou jsem sepsal rozhovor s fotografy Milošem Konášem a Zdeňkem Tomečkem. Neleznete jej v časopise Žirovničan na stranách 13. a 14. :
https://www.zirovnice.cz/assets/File.ashx?id_org=19715&id_dokumenty=100315
Khiria – Poměrně nový audio, ale i video podcast mezinárodní svatební fotografky Elišky Fisherové, zvané Khiria. Khiria „chrlí“ nové díly podcastu v krátkých časových intervalech a tak jsem krátce po objevení prvního dílu s Karlem Richtrem (který se celý díl věnuje historické fotografické technice zvané mokrý kolódiový proces) do dnešního dne poslechl všech šest dílů, které mezitím vyšly. Z mého pohledu by jsem více zapracoval za zvuku, který chvílemi celkem dost narušuje příjemný poslech podcastů. Khiria podcasty můžete zatím poslouchat na platformě Spotify, ale i na YouTube – včetně videa.
Spotify – https://open.spotify.com/show/5hdLYGPrNHzUVRH3FX0hTq
YouTube – https://www.youtube.com/channel/UCgTQIYPqJ-Yy5JgOsOyqOtw/featured
Fotka jako řemeslo – Informacemi nabitý podcast nejen pro kreativce a profi fotografy. Jedná se o společný projekt manželů Jiřího a Lucie Lízlerových, kteří se fotografií živí. Podcast můžete najít na větším množství platforem, ale zmíním zde opět klasiku – Spotify a YouTube, či přímo stránky projektu. Dle mého tomuto podcastu k „dokonalosti“ chybí především absence sprostomluvy – opravdu to tomuto (jinak serióznímu) podcastu nesluší. K dnešnímu dni si můžete poslechnout již 24. epizod, které jsem já osobně zatím nezvládl.
Spotify – https://open.spotify.com/show/2MuNluM17s6TBwMEBLBHOq
YouTube – https://www.youtube.com/user/tamakacz/videos
Za zrcadlem – Podcast fotografa a kameramana Tomáše Bláhy, který je kromě digitální fotografie také milovníkem fotografie klasické – filmové, neboli analogové. A tato fascinace filmovou fotografií je v jeho podcastech velice znát, což mě samozřejmě potěšilo. Podcast se velmi příjemně poslouchá a pevně doufám, že v tématech věnujících se klasické fotografii bude i nadále pokračovat. Poslech je opět možný na několika platformách, ale vkládám pouze jeden odkaz, rozcestník podcastů Anchor.fm.
Anchor.fm – https://anchor.fm/zazrcadlem
Fotografie bez cenzury – Podcast spuštěný v prosinci roku 2020, momentálně obsahuje 5. epizod a jeho autorem je reklamní fotograf Filip Matušinský. V těchto epizodách aktuálně sdílí své zkušenosti on sám, ale zmiňuje se i o hostech, které si plánuje v některých následujících dílech přizvat. Mnoho zajímavostí, kvalitní zvuk.
Spotify – https://open.spotify.com/show/3oob8i0Rp01UJtLxKoHEry
Příběhy fotek – Zatím jsem slyšel pouze jeden díl podcastu a za mě TOP! Díky moc za tento projekt! Foto podcast s přesahem.
Web podcastu – https://podcast.pribehyfotek.cz/
Spotify – https://open.spotify.com/show/75WUeHzie777SvmwCh6epb
iTunes – https://podcasts.apple.com/cz/podcast/p%C5%99%C3%ADb%C4%9Bhy-fotek/id1482312121?mt=2&app=podcast
Doufám, že Vám tento první výběr tipů na fotografické zdroje informací bude v lecčem nápomocen. Příště dám pár tipů na zdroj tištěný – knihy.
Hledám pro dlouhodobé spolupráce několika typů ženy/dívky i chlapce/muže, viz. níže. Ve všech případech ideál rozhraní Jižních Čech/Vysočiny (Pelhřimovsko, Jindřichohradecko, max Jihlavsko, Táborsko).
1.) TFP hobby občasné fotografování. Především portrét v přírodě. Analogová fotografie, občas digi. Ideál dívka/žena okolí Žirovnice do 30 km.. Při oboustranné spokojenosti možnost zapojení do honorovaných akcí – workshopů Zastavcas.cz atd.
2.) Honorované fotografování + natáčení krátkých videospotů v rámci podpory projektu/e-shopu s potravinami / představování produktů, ilustrační foto na blog, foto do plánovaného tištěného e-shop časopisu.
Ve všech případech ideál pohodové jedince, bez přehnaného tetování/piercingu. 😉
Za nabídky všem děkuji ! 🙂
resolut@tiscali.cz
Když jsem se nedávno (v rámci příprav na otcovo významné kulaté výročí) prohrabával naším rodinným fotografickým archivem, narazil jsem na nejednu zajímavost. Některé fotografie jsou samozřejmě ryze rodinného charakteru a pro veřejnost nejsou příliš zajímavé, nicméně jsem se rozhodl některé fotografie, které naši rodinu „přesahují“ na svém blogu sdílet.
A nyní otázka pro všechny Žirovničáky : Věděli jste, že zde jistou dobu působil fotbalový tým SK Viktorie Nový Svět? Pokud ano, budu velice rád za jakékoliv informace, či dokonce fotografie, které se k týmu vztahují (kde trénovali, s kým kdy hráli, atd.). Aktuálně máme k dispozici pouze tyto dvě fotografie, včetně seznamu hráčů v zápasu s S.C. Sturm 16 Wien ze 4.6.1933 v Žirovnici.
Za SK Viktorie Nový Svět nastoupili : Krásný, Blecha, Nikl (Kaliště), Pokorný František, Nehyba, Tomšík, Peřina (brankář), Jeřábek (Popelín), Havlů Ladislav, Eder, Hlavička (na první fotograii přední řada zleva).
Zápas proběhl na již neexistujícím fotbalovém hřišti v Žirovnické čtvrti Babory za bývalou hospodou u potoka, kde se hráči scházeli na tréningy.
Autor první fotografie : Miloš Konáš st.
Na druhé fotografii je pouze stroze zaznamenáno : Děda (František Pokorný) 1. vpravo dole. Autor neznámý.
Aktualizace :
Viktorie Nový Svět – Tento klub trval od roku 1933 do roku 1939. Jeho působení ukončila až valná hroma 22. ledna 1939 v hostinci J. Šimka. Výbor Viktorie ve složení : Karel Hlava – předseda, M. Hejtmánek – místopředseda, Ant. Eder – pokladník, Fr. Čech – jednatel a zapisovatel, Lad. Havlů – kapitán, Peřina – místokapitán, Šrámek a Blecha – revizoři účtu, členové výboru – V. Kožich, K. Halák, Janák, Pokorný. Ant. Jirků zde podal návrh na sloučení svého klubu s AFK Žirovnice, avšak s podmínkou, aby sloučený klub vzniklý z obou klubů nesl název SK Žirovnice. Klub, ale nehrál v Baborách, měl své hřiště za Prantlovým mlýnem podblíž rokle za p.Vaňáskovou. V místě je dům Vrbíkových.
Tato fotka je ze slavnostího otevření tohoto hřiště 4. čevna 1933 – zápas Viktorie proti Sturmu Vídeň 16. Zápas skončil 0:3. Úplně vpravo na fotce je rozhodčí utkání Josef Svoboda ze Žirovnice.
Za doplňující informace děkuji panu Vladimíru Buňatovi!
Za případnou plodnou diskuzi, další fotografie a informace Vám velice děkuji! Můžete psát na resolut@tiscali.cz.
Dříve jsem byl zvyklý fotografovat neomezené množství snímků s digitálním kompaktem, nebo zrcadlovkou. Poté jsem byl „omezen“ počtem snímků na kinofilmu – 36. Ale mě toto omezení vyhovovalo. Na posledním fotografickém srazu, který se v Žirovnici a jejím okolí konal letos na přelomu srpna a září, jsem se rozhodl k dalšímu radikálnímu kroku.
Vzal jsem si s sebou Boxík. Můj oblíbený fotoaparát vyrobený cca v roce 1933 firmou Zeiss – Box Tengor. A s sebou jeden svitkový černobílý film Foma 400, na který se vejde pouze 8 snímků. Stal jsem se tím na některých místech tak trochu centrem pozornosti, jelikož to vypadalo, že si s sebou do přírody a na různé historické památky nosím starou černou žehličku.
Během čtyřdenního srazu jsme postupně procestovali část Vysočiny a Jižních Čech a já jsem si kromě vzpomínek do svého mozku zaznamenal pouze 7 snímků na svikový film. Ne, nejsou dokonalé, často ani ostré, ale jsou moje. A mám je rád. Stejně jako situace, při kterých vznikali.
Navíc jsem si v závěrečný den fotosrazu po několika letech opět vyvolal film v kafi (Caffenol – jednoduchá vývojka z levného kafe, vitamínu C a Bromidu Draselného).
Podobnou zkušenost s jednoduchými fotoaparáty doporučuji všem, kdož se nějakým způsobem fotografií zabývají. Podívat se na věci s nadhledem a posunout se dopředu Vám někdy paradoxně pomůže krok v čase nazpět.
Přeji dobré světlo všem! 🙂
Tímto bych rád poděkoval všem skvělým lidem, kteří nás přišli navštívit a podpořit 15. září v Libeňském atelieru, kde se v rámci akce „Zažít město jinak“ konal „Den analogové fotografie“. Tam jsme společně se Sandrou Sedleckou, Leonou Teplou a neplánovaně i s Leošem Stehlíkem přichystali myslím příjemné celodenní setkání, kde nechyběly ukázky kyanotypie, filmového fotografování (včetně velkoformátu), promítání dokumentárních filmů o fotografii, foto výstavy (Kevin V. Ton) a dobrot, které na doladění atmosféry připavila Lea. Věřím, že to byl pouhý začátek a že nás podobné setkání v Libeňském atelieru čekají i mimo program akce „Zažít město jinak“. Již brzy zde budete moci například navštívit kompletní dílnu kyanotypie, tak si ji nenechte ujít!
foto: Sandra Sedlecká, Miroslav Pokorný, Leoš Stehlík