Jelikož bylo pro mne možné (a zároveň nutné) v posledních týdnech „vypnout“ a fyzicky odpočinout, využil jsem tento čas (kromě jiného) na sebevzdělávání v oblasti fotografie. Přišlo na řadu několik nových i dříve rozečtených knih, sledování tématických videí, ale nejvíce zřejmě poslouchání audio podcastů. Toto období mě hodně fotograficky „nakoplo“ a opět vrátilo do hry, a tak by jsem se s Vámi o tyto zdroje inspirace rád podělil.

 

 

Khiria – Poměrně nový audio, ale i video podcast mezinárodní svatební fotografky Elišky Fisherové, zvané Khiria. Khiria „chrlí“ nové díly podcastu v krátkých časových intervalech a tak jsem krátce po objevení prvního dílu s Karlem Richtrem (který se celý díl věnuje historické fotografické technice zvané mokrý kolódiový proces) do dnešního dne poslechl všech šest dílů, které mezitím vyšly. Z mého pohledu by jsem více zapracoval za zvuku, který chvílemi celkem dost narušuje příjemný poslech podcastů. Khiria podcasty můžete zatím poslouchat na platformě Spotify, ale i na YouTube – včetně videa.

Spotify – https://open.spotify.com/show/5hdLYGPrNHzUVRH3FX0hTq

YouTube – https://www.youtube.com/channel/UCgTQIYPqJ-Yy5JgOsOyqOtw/featured

 

 

 

Fotka jako řemeslo – Informacemi nabitý podcast nejen pro kreativce a profi fotografy. Jedná se o společný projekt manželů Jiřího a Lucie Lízlerových, kteří se fotografií živí. Podcast můžete najít na větším množství platforem, ale zmíním zde opět klasiku – Spotify a YouTube, či přímo stránky projektu. Dle mého tomuto podcastu k „dokonalosti“ chybí především absence sprostomluvy – opravdu to tomuto (jinak serióznímu) podcastu nesluší. K dnešnímu dni si můžete poslechnout již 24. epizod, které jsem já osobně zatím nezvládl.

Spotify – https://open.spotify.com/show/2MuNluM17s6TBwMEBLBHOq

YouTube – https://www.youtube.com/user/tamakacz/videos

Fotka jako řemeslo

 

 

 

 

Za zrcadlem – Podcast fotografa a kameramana Tomáše Bláhy, který je kromě digitální fotografie také milovníkem fotografie klasické – filmové, neboli analogové. A tato fascinace filmovou fotografií je v jeho podcastech velice znát, což mě samozřejmě potěšilo. Podcast se velmi příjemně poslouchá a pevně doufám, že v tématech věnujících se klasické fotografii bude i nadále pokračovat. Poslech je opět možný na několika platformách, ale vkládám pouze jeden odkaz, rozcestník podcastů Anchor.fm.

Anchor.fm – https://anchor.fm/zazrcadlem

 

 

 

 

 

Fotografie bez cenzury – Podcast spuštěný v prosinci roku 2020, momentálně obsahuje 5. epizod a jeho autorem je reklamní fotograf Filip Matušinský. V těchto epizodách aktuálně sdílí své zkušenosti on sám, ale zmiňuje se i o hostech, které si plánuje v některých následujících dílech přizvat. Mnoho zajímavostí, kvalitní zvuk.

Spotify – https://open.spotify.com/show/3oob8i0Rp01UJtLxKoHEry

 

 

 

 

 

 

Příběhy fotek – Zatím jsem slyšel pouze jeden díl podcastu a za mě TOP! Díky moc za tento projekt! Foto podcast s přesahem.

Web podcastu – https://podcast.pribehyfotek.cz/

Spotify – https://open.spotify.com/show/75WUeHzie777SvmwCh6epb

iTunes – https://podcasts.apple.com/cz/podcast/p%C5%99%C3%ADb%C4%9Bhy-fotek/id1482312121?mt=2&app=podcast

 

 

 

Doufám, že Vám tento první výběr tipů na fotografické zdroje informací bude v lecčem nápomocen. Příště dám pár tipů na zdroj tištěný – knihy.

TFP i honorované / Dlouhodobá spolupráce

Hledám pro dlouhodobé spolupráce několika typů ženy/dívky i chlapce/muže, viz. níže. Ve všech případech ideál rozhraní Jižních Čech/Vysočiny (Pelhřimovsko, Jindřichohradecko, max Jihlavsko, Táborsko).

1.) TFP hobby občasné fotografování. Především portrét v přírodě. Analogová fotografie, občas digi. Ideál dívka/žena okolí Žirovnice do 30 km.. Při oboustranné spokojenosti možnost zapojení do honorovaných akcí – workshopů Zastavcas.cz atd.

2.) Honorované fotografování + natáčení krátkých videospotů v rámci podpory projektu/e-shopu s potravinami / představování produktů, ilustrační foto na blog, foto do plánovaného tištěného e-shop časopisu.

Ve všech případech ideál pohodové jedince, bez přehnaného tetování/piercingu.  😉

Za nabídky všem děkuji ! 🙂

resolut@tiscali.cz

Unikátní fotografie zaniklého fotbalového týmu ze Žirovnice

Když jsem se nedávno (v rámci příprav na otcovo významné kulaté výročí) prohrabával naším rodinným fotografickým archivem, narazil jsem na nejednu zajímavost. Některé fotografie jsou samozřejmě ryze rodinného charakteru a pro veřejnost nejsou příliš zajímavé, nicméně jsem se rozhodl některé fotografie, které naši rodinu „přesahují“ na svém blogu sdílet.

A nyní otázka pro všechny Žirovničáky : Věděli jste, že zde jistou dobu působil fotbalový tým SK Viktorie Nový Svět? Pokud ano, budu velice rád za jakékoliv informace, či dokonce fotografie, které se k týmu vztahují (kde trénovali, s kým kdy hráli, atd.). Aktuálně máme k dispozici pouze tyto dvě fotografie, včetně seznamu hráčů v zápasu s S.C. Sturm 16 Wien ze 4.6.1933 v Žirovnici.

Za SK Viktorie Nový Svět nastoupili : Krásný, Blecha, Nikl (Kaliště), Pokorný František, Nehyba, Tomšík, Peřina (brankář), Jeřábek (Popelín), Havlů Ladislav, Eder, Hlavička (na první fotograii přední řada zleva).

Zápas proběhl na již neexistujícím fotbalovém hřišti v Žirovnické čtvrti Babory za bývalou hospodou u potoka, kde se hráči scházeli na tréningy.

Autor první fotografie : Miloš Konáš st.

Na druhé fotografii je pouze stroze zaznamenáno : Děda (František Pokorný) 1. vpravo dole. Autor neznámý.


Aktualizace :

Viktorie Nový Svět – Tento klub trval od roku 1933 do roku 1939. Jeho působení ukončila až valná hroma 22. ledna 1939 v hostinci J. Šimka. Výbor Viktorie ve složení : Karel Hlava – předseda, M. Hejtmánek – místopředseda, Ant. Eder – pokladník, Fr. Čech – jednatel a zapisovatel, Lad. Havlů – kapitán, Peřina – místokapitán, Šrámek a Blecha – revizoři účtu, členové výboru – V. Kožich, K. Halák, Janák, Pokorný. Ant. Jirků zde podal návrh na sloučení svého klubu s AFK Žirovnice, avšak s podmínkou, aby sloučený klub vzniklý z obou klubů nesl název SK Žirovnice. Klub, ale nehrál v Baborách, měl své hřiště za Prantlovým mlýnem podblíž rokle za p.Vaňáskovou. V místě je dům Vrbíkových.

Tato fotka je ze slavnostího otevření tohoto hřiště 4. čevna 1933 – zápas Viktorie proti Sturmu Vídeň 16. Zápas skončil 0:3. Úplně vpravo na fotce je rozhodčí utkání Josef Svoboda ze Žirovnice.

Za doplňující informace děkuji panu Vladimíru Buňatovi!


 

Za případnou plodnou diskuzi, další fotografie a informace Vám velice děkuji! Můžete psát na resolut@tiscali.cz.

 

Patřím mezi ten druh lidí, kteří jednoduše nedělají věci tím nejsnadnějším možným způsobem a tím se tak trochu od většiny odlišuji. Mým záměrem ale není být „jiný“, ale tyto způsoby a zkušenosti mě prostě a jednoduše baví a navíc svým způsobem posunují dále ve všem co dělám.
Nicméně, kdyby jsem byl sám a neměl tyto radosti s kým sdílet, asi by mě to tolik nebavilo. A toto je jedním z důvodů, proč jsem se před cca 7mi léty rozhodl uspořádat první sraz „temnokomorníků“ v Žirovnici. Temnokomorníci – nadšenci, kteří fotografují „postaru“ na film a pro některé z nich je slovo „digi“ slovem sprostým 🙂 Pro mě osobně ne, využívám z obou technologií to co právě potřebuji, nebo je mezi sebou různě kombinuji.

Dříve jsem byl zvyklý fotografovat neomezené množství snímků s digitálním kompaktem, nebo zrcadlovkou. Poté jsem byl „omezen“ počtem snímků na kinofilmu – 36. Ale mě toto omezení vyhovovalo. Na posledním fotografickém srazu, který se v Žirovnici a jejím okolí konal letos na přelomu srpna a září, jsem se rozhodl k dalšímu radikálnímu kroku.
Vzal jsem si s sebou Boxík. Můj oblíbený fotoaparát vyrobený cca v roce 1933 firmou Zeiss – Box Tengor. A s sebou jeden svitkový černobílý film Foma 400, na který se vejde pouze 8 snímků. Stal jsem se tím na některých místech tak trochu centrem pozornosti, jelikož to vypadalo, že si s sebou do přírody a na různé historické památky nosím starou černou žehličku.
Během čtyřdenního srazu jsme postupně procestovali část Vysočiny a Jižních Čech a já jsem si kromě vzpomínek do svého mozku zaznamenal pouze 7 snímků na svikový film. Ne, nejsou dokonalé, často ani ostré, ale jsou moje. A mám je rád. Stejně jako situace, při kterých vznikali.
Navíc jsem si v závěrečný den fotosrazu po několika letech opět vyvolal film v kafi (Caffenol – jednoduchá vývojka z levného kafe, vitamínu C a Bromidu Draselného).
Podobnou zkušenost s jednoduchými fotoaparáty doporučuji všem, kdož se nějakým způsobem fotografií zabývají. Podívat se na věci s nadhledem a posunout se dopředu Vám někdy paradoxně pomůže krok v čase nazpět.

Přeji dobré světlo všem!  🙂

Tímto bych rád poděkoval všem skvělým lidem, kteří nás přišli navštívit a podpořit 15. září v Libeňském atelieru, kde se v rámci akce „Zažít město jinak“ konal „Den analogové fotografie“. Tam jsme společně se Sandrou Sedleckou, Leonou Teplou a neplánovaně i s Leošem Stehlíkem přichystali myslím příjemné celodenní setkání, kde nechyběly ukázky kyanotypie, filmového fotografování (včetně velkoformátu), promítání dokumentárních filmů o fotografii, foto výstavy (Kevin V. Ton) a dobrot, které na doladění atmosféry připavila Lea. Věřím, že to byl pouhý začátek a že nás podobné setkání v Libeňském atelieru čekají i mimo program akce „Zažít město jinak“. Již brzy zde budete moci například navštívit kompletní dílnu kyanotypie, tak si ji nenechte ujít!

foto: Sandra Sedlecká, Miroslav Pokorný, Leoš Stehlík